ДОВІРЕНІСТЬ НА ПРЕДСТАВНИЦТВО ІНТЕРЕСІВ - ОСНОВНІ ВІДОМОСТІ
07.11.2018
У сучасному ритмі життя ми намагаємось встигнути зробити якомога більше справ, проте не завжди вистачає часу на все заплановане. Наприклад, подати документи до установи, організації або забрати листа. Ситуацій у нашому житті буває багато, і єдиним виходом із деяких з них є представництво інтересів за довіреністю.
У нинішньому суспільстві значення довіреності є величезним і потреба в її оформленні виникає у кожного другого громадянина держави. Адміністраторам ЦНАП щоденно доводиться стикатися з необхідністю перевірки повноважень особи, що замовляє ту чи іншу послугу. При цьому особливу увагу необхідно приділяти перевірці повноважень представників осіб за довіреністю.
Сьогодні, 7 листопада 2018 року, член правління Відділення Нотаріальної Палати України в Полтавській області, приватний нотаріус кременчуцького міського нотаріального округу Світлана Дудкіна, з метою роз’яснення нюансів представництва за довіреністю, провела семінар-навчання для працівників ЦНАП.
Під час зустрічі особливу увагу акцентували на правочині представництва
Розберемося детальніше, що представництво – це обсяг делегованих повноважень, відповідно до яких одна особа (представник) виступає і діє від імені іншої особи, яку вона представляє, створюючи, змінюючи чи припиняючи безпосередньо для неї цивільні права та обов'язки.
Статтею 244 Цивільного кодексу України передбачено, що представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за ДОВІРЕНІСТЮ (письмовий документ, що видається однією особою іншій для представництва перед третіми особами).
Види довіреностей:
- Спеціальні довіреності видаються приватній особі або представнику юридичної особи (чи підприємця) на здійснення типових дій (представництво в судових органах у конкретній справі або виконання банківських операцій тощо).
- Разові довіреності видаються на здійснення будь-якої одноразової дії (наприклад, отримання поштового переказу тощо).
- Генеральні довіреності видаються на здійснення функцій розширеного характеру (наприклад, на здійснення операцій, пов’язаних з рухомим та нерухомим майном, або на представництво в судових органах протягом тривалого часу у низці справ тощо).
Обов’язкові реквізити довіреності (вимоги до складу реквізитів довіреності, без яких вона не може вважатися дійсною):
- дата здійснення дії (тобто видачі довіреності);
- дані довірителя: якщо довіреність видається від імені юридичної особи, то в ній необхідно зазначити дані підприємства, а також особу чи орган, уповноважені видавати таку довіреність, — це можуть бути директори (генеральний, виконавчий), які діють на підставі статуту;
- дані уповноваженого представника: прізвище, ім’я, по батькові, підпис, паспортні дані, місце прописки;
- повноваження представника: представник не має права у своїх діях виходити за рамки повноважень, зазначених у довіреності;
- печатку підприємства-довірителя та підпис особи, яка видала довіреність.
Крім перелічених реквізитів на практиці зазначають номер довіреності, термін її дії та код ЄДРПОУ підприємства-довірителя.
Розглянемо перелік дій, які вимагають особистої присутності довірителя, при здійсненні яких скористатися довіреністю ніяк неможна:
- складання заповіту;
- укладання шлюбного договору;
- укладання трудового договору;
- укладання договору довічного утримання.
Представництво за довіреністю припиняється у разі:
- закінчення строку довіреності;
- скасування довіреності особою, яка її видала;
- відмови представника від вчинення дій, що були визначені довіреністю;
- припинення юридичної особи, якій видана довіреність;
- смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності;
- смерті особи, якій видана довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності.
З припиненням представництва за довіреністю втрачає чинність передоручення. Представник зобов’язаний негайно повернути довіреність.